Slovanska vera
Naša stara vera
Kaj je ta stran
Vera starih Slovanov je v mnogočem uganka. Na višku je bila v petem in šestem stoletju, ko Slovani še niso imeli razvite pisave, zaradi česar so se zgodbe prenašale iz roda v rod ustno. Slovani so bili velika skupina plemen, ki so živeli na geografsko obsežnem območju, zaradi česar je bila tudi njihova vera, kot tudi njihove druge navade, različne v različnih krajih.
Zgodbe in sama vsebina verovanja se je s časom spreminjala. Naši predniki so kot svoje sprejeli tudi zgodbe in mite ljudstev, s katerimi so se srečali - sosedi, staroselci ... Vse to je pomenilo, da so se na različnih geografskih območjih oblikovale različne variante zgodb, tudi povsem različne zgodbe in verovanja.
Na tej strani bodo (oziroma so že) zbrani delčki stare slovanske vere in folklore, ki je živela v naših krajih. Ni nujno povsem takšna kot v starih pripovedkah, ki so jih zapisali etnologi in drugi raziskovalci naše preteklosti, gre bolj za pomensko in vsebinsko zaokrožitev tega kar se je ohranilo. Rad bi ustvaril nekakšen nabor besedil, ki omogoča razumevanje osnovnih orisov starega verovanja in nekakšno odskočno desko za nadaljnje raziskovanje. Več kot zgodovinska avtentičnost mi pomeni vsebinska skladnost in zaokroženost. Bolj pomembna je poanta zgodb, struktura in nauk, ki ga nosi.