uplink-gemini/articles/2019-09-26_000-postgresql.gmi
Matjaz Mesnjak 97fc149f49 Initial commit.
2022-01-07 15:32:19 +01:00

23 lines
2.5 KiB
Plaintext
Raw Permalink Blame History

This file contains ambiguous Unicode characters

This file contains Unicode characters that might be confused with other characters. If you think that this is intentional, you can safely ignore this warning. Use the Escape button to reveal them.

# PostgreSQL
Spletni strežnik brez strežnika podatkovne zbirke je res bolj žalostna stvar. Zato sem namestil PostgreSQL. Gre za odprtokodno programsko opremo za upravljanje baz podatkov. RDBMS Relational Data Base Management System. S spletne strani sem prenesel izvorno kodo, jo konfiguriral in prevedel. Zdaj pa je treba še postaviti podatkovni strežnik in ga konfigurirati.
Strežnik sem postavil v Omnios Zone. Gre za Omnios [kontejner](/streznik/solaris-zone.md). Ker sem si tokrat zaželel malo bolj kompleksnega sistema, sem postavil dva kontejnerja. V vsakega sem namestil kopijo postgresa in ju skonfiguriral, da delujeta v načinu replikacije master slave.
## Kontejnerji
Kontejnerja sta dva zdatabase0 in zdatabase1. Oba kontejnerja sem konfiguriral enako. Najprej sem vsakemu ustvaril uporabnika zase in za postgres. Potem sem na obeh postgres računih omogočil prijavo s certifikatom in na oba računa namestil certifikate nasprotnega strežnika, tako da sta se lahko oba prijavljala en v drugega brez uporabe gesla. Geslo sem po tem odstranil. Na ssh strežniku sem onemogočil prijavo z geslom in na vse druge načine, razen s certifikatom. Še največ preglavic je povzročala angleščina. Pravzaprav razlika med ameriško in angleško angleščino. “authorized\_keys” ni enako kot “authorised\_keys”. Razlika je, da “authorized\_keys” deluje, medtem ko druga varianta pač ne. No … po pol ure se človek nauči tudi tega.
## Cluster
Nadaljeval sem z nameščanjem programa in na zdatabase0 in z inicializacijo podatkovnega direktorija. Potem je bilo treba nekoliko spremeniti avtomatsko zgenerirano konfiguracijsko datoteko, in sicer je treba za vzpostavitev replikacije prilagoditi nekaj vrstic.
Ko sem končal, sem ugasnil podatkovni strežnik in stisnil celoten podatkovni direktorij v arhiv. Arhiv sem poslal na zdatabase1, ga tam razpakiral in prilagodil konfiguracijske datoteke.
Sledil je zagon obeh strežnikov. Najprej postgres na zdatabase0, potem še postgres na zdatabase1. Glede na izpise obeh programov, zadeva deluje. Preverim še s testno podatkovno tabelo. Na zdatabase0 ustvarim novo tabelo, vstavim nekaj testnih podatkov. Preverim, ali tabelo vidim tudi na zdatabase1 … vidim. Deluje.
## Podatki
Zdaj, ko podatkovna strežnika delujeta in se povezujeta med sabo, moram vnesti še podatke. V prvi fazi bodo to podatki o vremenu. Iz teh podatkov bomo računali vremensko napoved. V nadaljevanju pa mogoče še kaj. Podatki o gospodarskih družbah, mogoče celo te spletne strani.