uplink-gemini/articles/2018-08-21_000-minolta-dynax-5.gmi
Matjaz Mesnjak 97fc149f49 Initial commit.
2022-01-07 15:32:19 +01:00

37 lines
3.4 KiB
Plaintext

# Minolta Dynax 5
Pred kratkim sem kupil fotoaparat. Ni ravno sodoben digitalec, je pa eden boljših analognih kadarkoli izdelanih. Minolta Dynax 5. V bistvu gre za relativno majhen zrcalnorefleksni aparat s tono funkcij. zanj sem dal nekaj čez 35 evrov. Dokupil sem še dva objektiva in imam zdaj zanimiv komplet.
Zaklop je verjetno en od hitrejših med analognimi kamerami. 1/4000 senkunde, najdaljši pa 30 sekund. Seveda ima tudi način bulb, tako da lahko držimo zaklop odprt poljubno dolgo. Flash sync je 1/250 sekunde ali počasneje. Žal nimam kompatibilnega flasha, tako da za zdaj ne uporabljam teh funkcionalnosti.
Merilni sistem je TTL in ima 14 segmenten senzor v obliki satovja. Aparat omogoča fotografiranjr v različnih načinih, s prioriteto časa zaklopa, s prioriteto zaslonke, poln programski način, programski način, kjer določimo čas ali zaslonko, avtomatski način za portret, pokrajino, makro, šport in nočni portret, ročni način in način bulb.
Aparat ima vgrajen čitalnik DX kode na filmu in bo pravilno nastavil hitrost filma. To se da ročno spremeniti, prav tako se da ročno nastaviti hitrost filma brez DX kode. Uporabni so filmi hitrosti med ISO 6 in ISO 6400.
Avtofokus uporablja TTL. Deluje v enkratnem ali v kontinuiranem načinu. Aparat ima vgrajen senzor v ročaju, kjer zazna, da smo ga prijeli v roke, to pa aktivira senzor EyeStart, ki zazna, kdaj gledamo skozi iskalo. Funkcionalnost, ki je nimajo niti moderni DSLRji.
Hitrost slikanja je 3 posnetke na sekundo. Seveda v pravih pogojih. Ni slabo, sploh pa se pomnilnik ne zapolni. Je pa res, da smo omejeni s filmom na 36 posnetkov.
Iskalo nima pentaprizme, ampak pentamirror. Načeloma naj bi bila takšna iskala bolj temna, ampak za tega to ne drži. Dokaj svetlo, povečava pa 0,75x.
Gumbi za nastavitve so relativno enostavno dostopni. Škoda, da jih ni mogoče upravljati z eno roko. Za večino nastavitev sta potrebni obe. Večina nastavitev je označenih na gumbih ali na samem LCD zaslonu, ima pa aparat tudi 12 naprednejših nastavitev za svoje delovanje, ki so označene samo z zaporednimi številkami. Brez navodil je nemogoče ugotoviti, za kaj gre.
Za zdaj sem s tem aparatom poslikal dva filma. Enega sem že dal razviti, drug, črnobel, čaka na domače razvijanje. Slike s prvega so tukaj.
Aparat je res majhen in lahek. Izdelan je večinoma iz plastike, ampak ni ravno, da bi bil na občutek slab. Izdelovali so jih tam … okoli leta 2000 in letos (2018) je še povsem OK. K dobremu občutku pripomore tudi kovinski obroč nastavka za objektive.
## Objektivi
Trenutno imam štiri objektive za ta fotoaparat. To so A-mount objektivi, kakršne zdaj uporablja SONY na nekaterih svojih modelih aparatov (SONY je prevzel fotoaparate od Konice Minolte …).
Imam te objektive:
* Minota 28-80mm f/3.5 D (2x)
* Minolta 100-300mm f/4
* Minolta 50mm f/1.7
Nekako najbolj všeč mi je 50mm. Je zelo vsestranski, f/1.7 dela lep boke, pri f/2 pa je povsem oster. Pa še zelo majhen in lahek je ta objektiv. Naročil sem ga prek ebay iz ZDA. Po nekaj zapletih je po mesecu dni končno prispel. Žal prepozno za dopust.
100-300mm Se je dobro obnesel za fotografiranje speedwaya. Po ogledu nastalih slik sem kljub vsemu ugotovil, da bi lahko šel še malo bližje, da bi bile slike kaj boljše.
Objektiv 28-80mm je standarden kit objektiv. Dobil sem ga z aparatom. Nič posebnega, tudi nič slabega. Načeloma je dober, Dela relativno dobre fotografije, ampak manjka mu pa malo večja zaslonka.